Varpos veislės

Žinoma, ši drėgmė padeda vystytis ir ligoms, kenkėjams bei piktžolėms. Ši savaitė itin karšta, iki 30 o C šilumos, todėl karščiai pristabdo grybinių ligų plitimą.

varpos veislės

Pateikiame apibendrintus duomenis iš visoje Lietuvoje stebimų pasėlių. Žieminių rapsų būklė Žieminiai rapsai jau brandina derlių, augina ankštaras.

Šį sezoną rapsams teko ištverti balandžio mėnesio sausrą, šalnas prieš ir per žydėjimą.

ŽIEMINIAI KVIEČIAI | Agrochema

Gegužės mėnesį sulaukė lietaus, kuris varpos veislės tik buvo reikalingas per rapsų žydėjimą. Tikėkimės, kad sėklų brandinimo metu rapsams taip pat meteorologinės sąlygos bus palankios. Šiemet pirmi metai, kai varpos veislės rapsų pasėliuose rasti augalai su pažaliavusiais žiedų vainiklapiais, iš žiedų išaugusiais kišenės formos išsipūtusiais ankšties pavidalo dariniais.

Šį žiedų pažaliavimą sukėlė fitoplazmų varpos veislės, tai yra cikadėlės Macrosteles quadrilinetuskurios varpos veislės esant šiltam orui. Rapsų lauke buvo aptikti pažeisti pavieniai tokie augalai. Kenkėjai, maitindamiesi ant pažeistų augalų šeimininkų, užsikrečia ir po 2 ar 3 savaičių varpos veislės gali pernešti ligą ant kitų augalų.

Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Šie kenkėjai rapsams nėra ekonomiškai žalingi, tačiau žalingi kaip ligos pernešėjai. Varpos veislės į augalą, ligos sukėlėjas greitai dauginasi, o simptomai išryškėja po 2 ar 3 savaičių.

Rapsai vietoje žiedų suformuoja žalias, į lapus panašias struktūras, žiedai ir ankštaros neišsivysto. Šios ligos šeimininkai be varpos veislės gali būti žieminiai ir vasariniai kviečiai, avižos, miežiai, rugiai, bulvės, pupos, pomidorai, salotos, morkos, taip pat daugelis piktžolių.

varpos veislės

Prevencija: naikinti vabzdžius — ligos pernešėjus. Pažaliavę žiedų vainiklapiai, varpos veislės žiedų išaugę kišenės formos išsipūtę ankšties pavidalo dariniai Žieminių kviečių būklė Žieminių kviečių pasėliai išsivystę, yra nuo BBCH 45 vamzdelėjimo vidurys iki BBCH 61 žydėjimo pradžios.

Palankios sąlygos varpų fuzariozei plisti

varpos veislės Jautrių veislių tankiuose ir vešliuose pasėliuose plinta miltligė randama 4— proc. Mažeikių, Raseinių rajonuose pasėlio pakraščiuose varpos išplaukėjo deformuotos, švarplėtos, susisukusiais akuotais — tai tripsų darbas. Kituose rajuose tripsų apniktų augalų rasta tik 4—12 procentų.

varpos veislės

Lemų lervų pažeistų augalų rasta 4—48 procentai. Šiuo metu gali pasireikšti labai pavojinga liga — varpų fuzariozė Fusarium spp.

Ji žalinga ne tik dėl to, kad virš pažeidimo varpos veislės varpa dažniausiai būna tuščia arba grūdai būna smulkesni už sveikuosius, raukšlėti, mažo daigumo, bet ir dėl Fusarium spp. Kviečiai erekcijos potencijos pratimas žydėdami, o miežiai — po žydėjimo, kadangi žydėjimo metu miežių varpa dar nebūna išlindusi iš lapamakštės.

  • Kaip gauti erekciją ir vaikinas
  • Ką reikia valgyti, kad atsirastų erekcija
  • Spausdinti Klaipėdiečiui nuo penio numautas guolis papildyta Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Pagrindiniai varpos veislės, varpos veislės ligos infekcijas, yra užkrato kiekis, meteorologinės sąlygos ir augalų augimo tarpsnis. Varpų fuzariozę sukeliančių grybų infekcijai palankios sąlygos susidaro, kai žydėjimo pradžioje vyrauja drėgnas ir šiltas oras, mažiausiai 48—72 valandas yra didelis santykinis oro drėgnis.

Varpų fuzariozės požymiai

Šių grybų askosporos patenka ant varpų su lietaus purslais, todėl varpų fuzariozė gali labai išplisti javų žydėjimo metu vyraujant lietingiems orams!

Purkšdami augalų apsaugos produktus per javų žydėjimą, nemaišykite su jokiomis varpos veislės

Vasarinių javų būklė Vasariniai kviečiai niekuo neatsilieka nuo vasarinių miežių. Vasarinių kviečių pasėliuose toliau viešpatauja miltligė 44— proc.

Agrokoncerno grupė - Vasariniai kviečiai CORNETTO

Sinoptikams prognozuojant karštus orus, šios ligos plitimas turėtų sustoti, todėl dar galime luktelti vėliavinio lapo ir, priklausomai nuo ligų išplitimo, planuoti apsaugą. Jautrias javų veisles reikia purkšti fungicidais, kai pažeista 50 proc. Prieš miltligę reikėtų pasirinkti morfolinų varpos veislės fungicidus, o kad būtų poveikis ir prieš dryžligę, purškiamame mišinyje dar turėtų būti strobilurinų ar SDHI ir DMI grupių fungicidų.

Vasarinių miežių pasėliuose gausiau plinta rudadėmė nei tinkliškoji dryžligės. Ankstesniais metais vyraujanti varpos veislės liga buvo tinkliškoji dryžligė. Taip pat gausėja pasėliuose amarų kolonijų, lemų lervų varpos veislės lapų, tripsų.

varpos veislės

Kaišiadorių, Mažeikių rajonuose vaikštant po varpos veislės pastebėta, kad kai kurių augalų sunykęs daigo centrinis lapelis. Tai švedinių muselių darbas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Muselių lervos pažeidžia javų daigų centrinį lapelio pamatą. Toks lapelis pradžioje pagelsta, vėliau nudžiūsta. Viena lerva gali pažeisti kelis ūglius.

Šiuo metu javai jau bamblėja, todėl muselių lervos nebepavojingos. Nuo švedinių muselių insekticidai naudojami tik išskirtiniais atvejais ir kai javai turi 1—3 lapelius.

NAUJAUSI KOMENTARAI

Augalas, pažeistas švedinės muselės lervos Sėjamųjų žirnių būklė Visoje Lietuvoje sėjamųjų žirnių pasėliai augina stiebą ir yra pasiekę BBCH 39 tarpsnį pasiektas maksimalus tikrųjų lapelių porų skaičius.

Daugumoje žirnių pasėlių ligų ir kenkėjų nepastebėta. Pasėliai atrodo gerai. Tarpubambliai tarp tikrųjų lapelių pastebimai pailgėję. Augalai gana vešlūs, susikabinę ūsais. Kadangi pasėliai tankūs ir vešlūs, dirvoje drėgmės taip pat pakanka. Žirnių šaknys varpos veislės stiprios, azotą fiksuojančių šaknies gumbelių randama ne tik ant pagrindinės šaknies, bet ir ant šoninių šaknų. Vertindami pasėlį kitą savaitę, tikrai išvysime pirmuosius butonus.

Jei šios savaitės karščiai ilgai neužsitęs, žirnių pasėlis turi potencijos normaliam varpos veislės. Ant žirnių šaknų gyvenančios gumbelinės bakterijos Detalesnės informacijos iš pasėlių stebėjimų, vykdomų visoje Lietuvoje, galite rasti informaciniame portale  www.

Vaizdo reportažus žiūrėkite čia.

  • Froidas apie varpos pavydą
  • Pašalino varpos veną
  • Rekomenduojama sėjos norma: mln.

Informaciją rengė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė ir konsultantų komanda pagal Geros augalų apsaugos praktikos taisykles.